Jdi na obsah Jdi na menu
 


Trochu o historii knihovny:

Dříve byla kniha velkou vzácností a málokdo nějaké knihy vlastnil. Kniha byla vždy nejlepším přítelem člověka a v době, kdy neexistoval rozhlas ani televize i důležitým a vlastě jediným prostředkem sebevzdělání občanů. Proto na základě knihovnického zákona byly po celé republice zřizovány veřejné obecní knihovny. Ve Srubci byla založena veřejná obecní knihovna v roce 1922. V té době neměla svou místnost a proto byla umístěna v soukromém bytě u prvního knihovníka, občana Vavřince Tomelbauera, který byl knihovníkem až do roku 1929. Začátky knihovny byly těžké. Knihy se kupovaly z obecních dotací a ty byly malé. Druhým knihovníkem od roku 1929 do roku 1946 byl Josef Štindl. Knihy se opět půjčovaly v jeho soukromém bytě. Po něm byl knihovníkemJan Primus a to v roce 1946 - 1956. V té době byla knihovna umístěna v místnosti u Růžičků, později u Joklů a naposledy v budově  mateřské školy. Od roku 1956 byl knihovníkem Karel Souček.

Ponevadž místnost v budově mateřské školy byla malá, uvolnil Místí národní výbor pro knihovnu dvě místnosti v budově MNV. Po zrušení ZDŠ ve Srubci byla knihovna v roce 1981 přemístěna do místností ve zrušené škole. Nyní je knihovna vkusně a moderně vybavena.

Pod metodickým vedením Státní veděcké knihovny v Českých Budějovicích zúčatnila se naše knihovna soutěže "Budujeme vzornou lidovou knihovnu". Prošla úspěšně okresním i krajským kolem soutěže a v ústředním kole obdržela v roce 1975 Čestné uznání ministerstva kultury ČSR. V roce 1977 získala titul Vzorná lidová knihovna, který pak v roce 1982 úspěšně obhájila.

V současné době má knihovna kolem 6000 knih a různých časopisů. Podle obsahu jsou to knihy zábavné i naučné různého zaměření, společensko politické, přírodovědné, zemědělské, technické, cestopisy a knihy pro děti a mládež.

Jistě mezi nimi najdete to, co vás zaujme, pobaví a rozšíří Vaše vědomosti. Přijďte proto a vyberte si knihy podle svých zájmů a zálib. Knihy se půjčují bezplatně.

TĚŠÍME SE NA VAŠI NÁVŠTĚVU V KNIHOVNĚ !!!